SurfaceFX technika wyodrębnienia

Wyodrębnia wypukłe lub wklęsłe elementy zapewniając dokładną i stabilną inspekcję stemplowanych tekstów lub kodów

Technika wyodrębnienia SurfaceFX używa kombinacji odpowiednio sterowanego oświetlenia i  algorytmów programowych,  umożliwiając uzyskanie obrazu o wysokim kontraście, uwypuklając trójwymiarowe cechy produktu. Pozwala to usuwać zakłócenia na powierzchni wyodrębniając cechy i defekty, które są zagłębione lub wytłoczone na częściach.  Podkreślając wady powierzchni,  takie jak wiórki, wgniecenia, rysy czy wżery. Ułatwiają kontrolę obiektów  stemplowanych  np. tekstu i kodów. Po uzyskaniu dobrej jakości obrazu, można przeprowadzić inspekcje, narzędziami wizyjnymi takimi  jak OCRMax, PatMax Redline, Blob i InspectEdge itp.

Technologii SurfaceFX zaufali producenci z branży motoryzacyjnej,  elektroniki i produktów konsumenckich wykorzystując ją do:
  • Identyfikacji defektów na powierzchniach
  • Wyodrębnij cechy 3D
  • Identyfikowanie części
  • Śledzenie części
Zaawansowany algorytm oświetlenia separuje interesujące nas cechy od tła.

Cognex opracował algorytm w którym  obiekt oświetlany jest z 4 strony pod określonym kątem. Cienie i odblaski są analizowane, aby wyodrębnić trójwymiarowe cechy tworząc obraz podkreślający  wypukłości lub zagłębienia. Krawędzie obiektów wznoszących się nad powierzchnię są zaprezentowane w jasnych odcieniach szarości natomiast opadających w ciemnych. Obrazy o wysokim kontraście uzyskane dzięki technologii SurfaceFX pozwalają na dokładną  kontrolę wzorców, krawędzi, blobów, tekstu itp.

Niezawodny odczyt  kodów i innych oznakowań na produktach i opakowaniach

Wielu producentów używa tłoczenia, ponieważ jest to stosunkowo tania i niezawodna metoda znakowania. Często jednak trudno jest badać stemplowane informacje, ponieważ pomiędzy wytłoczonym stemplem a materiałem tła jest niewielki kontrast. Technologia SurfaceFX wyraźnie podkreśla znaki lub kody, które umożliwiają zastosowanie narzędzi do odczytu tekstu OCR, kodu DPM, symboli lub innych informacji.