Kod kreskowy 93

Kod kreskowy 93 to zaktualizowana, bezpieczniejsza i kompaktowa wersja kodu 39, ponieważ umożliwia odczytywanie zarówno liter, jak i cyfr. Znajduje zastosowanie w branży motoryzacyjnej, wojsku oraz używany jest przez pocztę kanadyjską do kodowania informacji o dostawie.

Kod kreskowy 93 – specyfikacja:

Podobnie jak kod kreskowy 39, 93 zawiera symbole początku i końca, których nie można wyrazić zwykłymi znakami ASCII, ale zamiast tego są ogólnie oznaczone jako *. Po symbolu startu znajdują się zakodowane dane. Podobnie jak w przypadku jego wcześniejszej wersji, każda litera jest reprezentowana przez określoną wartość liczbową. Po serii danych pojawia się dwuznakowa liczba kontrolna, która jest obliczana w celu zapewnienia dokładności podczas ręcznego wprowadzania kodu. Dwa znaki kontrolne są nazywane „Modulo-47 Check Character C” i „Modulo-47 Check Character K”. Po numerze kontrolnym znajduje się znak stopu, który wskazuje koniec kodu kreskowego.

Zalety:

Jego główną zaletą jest fakt, że jest bardziej wydajny oraz mieści więcej danych niż kod 39. Zawiera również 5 znaków specjalnych, które nie są możliwe do zakodowania w kodzie 39.

Wady:

W przeciwieństwie do kodu 39, kod 93 nie sprawdza się samoczynnie, przez co wymaga cyfry kontrolnej.

Materiały do pobrania: