Kody – symbolika

Technologie kodów oferują możliwość szybkiego i niezawodnego gromadzenia danych w celu zapewnienia identyfikowalności części lub produktu, bezbłędnego procesu montażu i poprawienia jakości obsługi klienta. Kody to symbole, które można odczytywać maszynowo, przechowujące dane identyfikacyjne produktu, z którym są powiązane. Symbole te, odczytywane przez skaner kodów, są dekodowane, rejestrowane i przetwarzane w celu wyodrębnienia danych do różnych zastosowań (np. ustalania cen, realizacji zamówień, identyfikowalności w procesie produkcji, sortowania, wysyłki itp.). Na przestrzeni lat opracowano różne formy kodów, aby pomóc przedsiębiorstwom na całym świecie. Należą do nich:

Kody liniowe 1-D

Są to kody kreskowe, które spotykamy najczęściej. Kompletne informacje w kodzie są zlokalizowane poziomo przy użyciu pasków o określonej szerokości i przerw między nimi. Kilka wersji kodów 1-D przechowuje wyłącznie dane liczbowe, zaś inne mogą kodować dodatkowe znaki. Wysokość kodu zależy od wolnej powierzchni na elemencie oraz możliwości odczytu kodu kreskowego przez skaner.

Rodzaje kodów kreskowych:

Kod 128

UPC-A

EAN-13

UPC-E

EAN-8

Rozszerzony kod 39

Kod 93

CODABAR

Przeplatany 2 z 5

MSI/Plessey

Wielokierunkowy GS1

Kody pocztowe

Na przestrzeni lat prawie każdy kraj na świecie stworzył własne kody pocztowe, które najlepiej odpowiadają jego potrzebom. Jednakże niedawno pojawił się trend w kierunku ich standaryzacji.

Rodzaje kodów pocztowych:

POSTNET

Intelligent Mail

Kody 2-D

W przypadku kodów 2-D dane są kodowane jako czarno-białe „komórki“, znajdujące się w kwadratowym bądź prostokątnym wzorze. Oprócz możliwości kodowania ogromnych ilości danych kod data matrix charakteryzuje się poprawą czytelności i odporności na niską jakość druku. Zawiera również dane nadmiarowe, w związku z czym nawet gdy kod posiada defekty, może nadal być czytelny.

Rodzaje kodów 2-D:

Data Matrix

MAXI

QR

Aztec

Spiętrzone kody liniowe

Spiętrzony kod liniowy to jeden z dwóch typów kodu 2-D. Składa się on po prostu z wielu liniowych kodów, które są warstwowo nałożone jeden na drugi, dzięki czemu można zakodować większą ilość informacji. Aby jednak możliwe było pełne zdekodowanie danych, czytnik kodów kreskowych musi być w stanie równocześnie odczytać kod w poziomie i w pionie.

Rodzaje kodów liniowych:

Kody spiętrzone GS1 DataBar

PDF417

Dekodowanie kodów

Przyjrzyjmy się bliżej strukturze dwóch najpopularniejszych typów kodów:

Universal Product Code (UPC)

DataMatrix

Kody w przemyśle

Być może mało kto już pamięta czasy, gdy kody nie były częścią naszego codziennego życia. Zaczęły one być popularne dopiero w latach 70. ubiegłego wieku. Chociaż pierwszy patent został faktycznie przyznany w 1952 r., to dopiero jakiś czas później zaczęto stosować je komercyjnie do znakowania wagonów
kolejowych. Na pierwszy skaner kodów w supermarkecie musieliśmy czekać aż do roku
1974, kiedy to został on zainstalowany w sklepie Marsh w Ohio w Stanach Zjednoczonych. Umożliwiło to pierwszy odczyt kodu kreskowego z produktu, na którym go umieszczono. Była to niepozorna paczuszka gumy do żucia Wrigley’s®.

Dzisiejsze zastosowania

Kilkadziesiąt lat po pierwszym zeskanowaniu kodu trudno sobie wyobrazić świat bez nich. Kody, dostępne obecnie w różnych postaciach, nadal przynoszą korzyści branżom, które produkują, kupują, sprzedają i dystrybuują produkty. Pomagają one w szybszym i bardziej niezawodnym rejestrowaniu danych, usprawniają proces logistyczny, eliminują możliwość popełnienia błędu przez człowieka,
skracają czas szkolenia pracowników i pozwalają śledzić produkty w całym ich cyklu produkcji i dystrybucji. Są one również niezwykle wszechstronne, niedrogie w projektowaniu i drukowaniu co wiąże się ze zmniejszeniem kosztów. Po prostu zmieniły one sposób działania firm na całym świecie.

Kategorie branżowe

Zastosowania kodów wykraczają poza oczywiste użycie w handlu detalicznym i logistyce. Kody są obecnie używane w wielu różnych branżach, jak na przykład:

▪ Lotnictwo i przemysł
kosmiczny
▪ Motoryzacja
▪ Napoje
▪ Produkty
konsumenckie
▪ Przetwarzanie
dokumentów
▪ Elektronika
▪ Żywność
▪ Logistyka
▪ Urządzenia
medyczne
▪ Farmacja
▪ Półprzewodniki
▪ Ogniwa
fotowoltaiczne

Normy dotyczące kodów 1-D i 2-D.