Kod kreskowy EAN-13

Kod kreskowy EAN-13 jest europejskim odpowiednikiem symbolu UPC-A. Główna różnica między nimi polega na tym, że EAN-13 koduje dodatkową cyfrę danych, co daje w sumie 13 cyfr. Pierwsze dwie cyfry kodu kreskowego identyfikują konkretny kraj, a cyfra kontrolna jest ostatnim numerem drugiej sześciocyfrowej grupy.


Specyfikacja:


Pierwsze dwie cyfry to prefiks GS1, który identyfikuje kraj pochodzenia produktu. Następnie przedstawiany jest pięciocyfrowy numer firmy, identyfikujący markę, kolejno pięciocyfrowy numer pozycji, identyfikujący sam produkt. Następny jest numer czeku, sprawdzający dokładność kodu. Na końcu znajduje się symbol, wskazujący „strefę ciszy”, co oznacza koniec kodu kreskowego.


Kod kreskowy EAN-13 – Zalety:


EAN-13 jest popularny w codziennych transakcjach detalicznych, ponieważ może być odczytany przez dowolny czytnik kodów kreskowych. Numer czeku pomaga również zapewnić dokładność podczas ręcznego wprowadzania kodu, łączy liczby razem matematycznie w określony sposób, aby uzyskać konkretny, jednocyfrowy wynik. Jeśli cyfra kontrolna nie pasuje do tego wyniku, oznacza to, że kod został wprowadzony niepoprawnie.


Kod kreskowy EAN-13 – Wady:


Limit znaków w kodzie kreskowym EAN-13 ogranicza jego potencjalne zastosowania. Chociaż nadaje się do ogólnego użytku w supermarketach, nie może zidentyfikować bardziej złożonych elementów.


Materiały do pobrania: