Kod kreskowy UPC-E

UPC-E jest skondensowaną odmianą kodu kreskowego UPC-A. Kod został skondensowany dzięki wyeliminowaniu „dodatkowych” zer z danych cyfrowych. Ponieważ uzyskany w ten sposób kod kreskowy jest o połowę mniejszy od kodu UPC-A, jest on zazwyczaj stosowany na bardzo małych opakowaniach, gdzie powierzchnia jest ograniczona.

Specyfikacje:

Kod kreskowy UPC-E jest o połowę mniejszy od UPC-A, posiada 6 cyfr zamiast 12. Zmniejszony rozmiar wynika z tego, że pomija wszystkie dodatkowe zera, które normalnie znajdują się w pełnowymiarowym kodzie, tj. zera, które pojawiają się przed kodem produktu i po kodzie producenta.

Kod kreskowy UPC-E – zalety:

Jego skondensowany rozmiar pozwala zmieścić się na mniejszych opakowaniach. Posiada również cyfrę kontrolną, aby zapewnić dokładność podczas ręcznego wpisywania kodu.

Kod kreskowy UPC-E – wady:

Kod jest wyłącznie numeryczny, przez co nie może kodować liter. Dodatkowo stała długość ogranicza ilość informacji, które można zakodować, co jest dobre dla supermarketów, ale nieodpowiednie do przekazywania bardziej złożonych informacji.

Materiały do pobrania: