Wielokierunkowy kod kreskowy GS1

Wielokierunkowy kod kreskowy GS1 DataBar to mały kod kreskowy o dużej gęstości, który jest mniejszy niż UPC-A i EAN-13, standardowe kody kreskowe stosowane w handlu detalicznym, w Stanach Zjednoczonych i Europie. Jednak GS1 jest przeznaczony do przechowywania 14 cyfr, w przeciwieństwie do UPC-A 12 i EAN-13 – 13. Te 14 cyfr pozwala na przechowywanie Globalnego Numeru Jednostki Handlowej (GTIN) o maksymalnej długości, który zapewnia uniwersalną identyfikację produktu w różnych bazach danych. Jak sama nazwa wskazuje, wielokierunkowy może być skanowany w dowolnym kierunku.

Specyfikacja:

Wielokierunkowy kod kreskowy zaczyna się od lewego znaku ochronnego, wskazującego początek kodu. Dane są podzielone na cztery sekcje, lewą i prawą. Kody kreskowe można również układać jeden na drugim, aby zakodować więcej danych.

Kod GS1zalety:

GS1 DataBar kondensuje większą ilość informacji na mniejszej powierzchni i może być łączony w stos, aby przekazywać jeszcze więcej informacji. Może być również skanowany wielokierunkowo. Dodatkowo wymaga cyfry kontrolnej, aby zapewnić dokładność. Jest alfanumeryczny, mieści zarówno litery, jak i cyfry.

Kod GS1 – wady:

Nie zawiera znaków specjalnych ani symboli, mimo to, że można go układać w stos, kodowanie większej ilości może skończyć się niepowodzeniem pomimo skondensowanego charakteru kodu.

Materiały do pobrania: