Kod kreskowy 128

Czym jest kod 128?

Kod kreskowy 128 jest gęstszym kodem kreskowym niż większość, ale jest również najbardziej wszechstronnym kodem kreskowym w kategorii 1-D pod względem potencjalnego przechowywania informacji. Jego nazwa wzięła się stąd, że może zakodować wszystkie 128 znaków ASCII. Obejmuje to litery i cyfry, ale także znaki interpunkcyjne, symbole i nie tylko. Jest najczęściej używany w logistyce, ale potencjalnie może być używany do wielu innych celów.

Specyfikacja:

Kod kreskowy Code 128 składa się z sześciu sekcji. Pierwsza i ostatnia sekcja to „strefy ciszy”, które składają się z pewnej ilości pustej przestrzeni, opartej na innych elementach kodu. Po otwarciu cichej strefy znajduje się znak startu, który określa, do jakiego zestawu kodów wpada kod kreskowy. Code 128 ma trzy zestawy kodów. Zestaw A oznacza kody z wielkimi literami. Zestaw B jest dla kodów z dużymi i małymi literami, a zestaw C jest dla kodów zawierających tylko dane liczbowe — co pozwala na kompresję dwukrotnie większej ilości danych w tej samej przestrzeni. Po znaku startowym pojawiają się same dane. Każdy zakodowany znak składa się z dokładnie trzech kresek i trzech spacji. Dalej jest cyfra kontrolna, aby zapewnić dokładność, następnie znak końca oznaczający koniec kodu, a na końcu zamykająca cicha strefa.

Zalety:

Code 128 jest nie tylko wszechstronny, ale także kompaktowy i umożliwia przechowywanie znacznie większej ilości danych niż zwykły kod kreskowy na tej samej przestrzeni.

Materiały do pobrania: