Czym jest weryfikacja kodów?

Weryfikacja kodów ocenia jakość kodów zgodnie z ustalonymi normami. Są to precyzyjne urządzenia umożliwiające przeprowadzenie procesu weryfikacji. Weryfikatory kodów klasyfikują kody 1-D i 2-D zgodnie z parametrami jakościowymi określonymi w standardach branżowych, które są opracowywane przez organizacje międzynarodowe, takie jak ANSI/ISO, oraz grupy branżowe, takie jak GS1 i HIBCC. Standardy te umożliwiają interoperacyjność systemów drukowania i skanowania kodów, dzięki czemu zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne mogą polegać na prawidłowym drukowaniu i skanowaniu symboli, niezależnie od tego, gdzie zostały wyprodukowane.

Weryfikacja pomaga potwierdzić, że produkowany kod będzie akceptowany w dowolnym miejscu jak i przez dowolny czytnik. Jest to jedyny sposób formalnego przypisania oceny do kodu kreskowego, a także najbardziej niezawodny sposób diagnozowania i usuwania błędów znakowania.

Weryfikacja kodów polega na ocenie jakości kodów zgodnie z określonymi normami opracowanymi przez organizacje międzynarodowe, takie jak ANSI/ISO, oraz grupy branżowe, takie jak GS1 i HIBCC.

Weryfikacja pomaga potwierdzić, że produkowany kod będzie akceptowany w dowolnym miejscu i przez dowolny czytnik. Jest to jedyny sposób formalnego przypisania oceny do kodu kreskowego, a także najbardziej niezawodny sposób diagnozowania i usuwania błędów znakowania.

Ocena jakości kodów

Weryfikacja kodów polega na analizie i wystawieniu oceny w postaci literowej (A do F) lub liczbowej (4 do 0). Kody z oceną C lub wyżej uważane są za odpowiednie i w pełni możliwe do skanowania.

Diagnozowanie i usuwanie błędów

Weryfikatory i oprogramowanie raportuje parametry jakościowe kodu i prezentuje dane pod kątem zgodności z normami ISO/IEC 15415, ISO/IEC 15416 i AIM DPM (ISO/IEC TR 29158). Oprogramowanie analizując kod dostarcza informacje potrzebne do poprawienia kodu, dzięki czemu spełniałby standardy czytelności.

Weryfikacja kodów DPM

Kody DPM różnią się między sobą wyglądem jak i również powierzchnią na której kod się znajduje, przez co może przejawiać różne właściwości wizualne, zakłócenia prawidłowego odczytu kodu. Kody znakowane bezpośrednio (laserowo czy wytrawione punktowo) są podatne na słabe położenie komórek, niski kontrast czy nierównomierny rozmiar komórek. Powierzchnia może być również matowa, wysoko refleksyjna czy odlewana, najczęściej nie jest tak czysta jak drukowana etykieta. Niezależnie czy powierzchnia jest błyszcząca, gruboziarnista, gładka, prążkowana czy bruzdowana, weryfikacja kodów gwarantuje rzetelne i prawidłowo wykonane wyniki w każdych warunkach.