Kod przeplatany 2 z 5

Czym są kody kreskowe przeplatane 2 z 5?

Kody kreskowe przeplatane 2 z 5 (ITF) to kody numeryczne o dwóch szerokościach, które mogą kodować informacje o dowolnej długości, o ile w kodzie występuje parzysta liczba cyfr. Informacje są kodowane na podstawie szerokości kresek i spacji, a dokła dnie 2 na 5 kresek są szerokie. Ich poprzednik, kod kreskowy Standard lub Industrial 2 of 5, mógł kodować informacje tylko w szerokości kresek, ale nie spacji. Kody kreskowe ITF są zwykle używane do celów dystrybucji i identyfikacji magazynu. Są one często używane do identyfikacji kartonów lub skrzynek, które same zawierają przedmioty z własnymi kodami kreskowymi UPC.

Specyfikacje:

Kody kreskowe przeplatane 2 z 5 zaczynają się od znaku startu, który wskazuje początek kodu. Następnie pojawiają się zakodowane dane, po których występuje opcjonalna cyfra kontrolna i znak stopu. Kod kreskowy ITF może kodować tylko parzystą liczbę cyfr, ponieważ każdy znak składa się z dwóch przeplatających się cyfr. Jeśli kod ma nieparzystą liczbę cyfr, na początku kodu kreskowego dodawane jest zero.

Zalety:

Kod kreskowy Interleaved 2 of 5 może zakodować więcej informacji niż zwykły kod 2 z 5, ponieważ wykorzystuje zarówno spacje, jak i same kreski. Dodatkowo jest samosprawdzający i nie wymaga cyfry kontrolnej, choć można ją dodać.

Wady:

Nie może kodować liter, tylko cyfry.

Materiały do pobrania: