Kod CODABAR

Czym są kody kreskowe CODABAR?

Kody CODABAR to samosprawdzający się kod kreskowy przeznaczony do odczytywania na drukowanych formularzach wytwarzanych zwykle przy pomocy drukarek igłowych. Jego typowe zastosowania obejmują paczki Fed-Ex i formularze banków krwi. Pod wieloma względami kod Codabar stał się przestarzały, ponieważ nowsze formy kodu pozwalają teraz na umieszczenie znacznie większej ilości informacji na znacznie mniejszej przestrzeni. Jednak Codabar  nadal jest używany np. w  bibliotekach.

Specyfikacja:

Kod kreskowy Codabar składa się z maksymalnie 16 różnych znaków numerycznych oraz opcjonalnych 4 dodatkowych znaków literowych (zazwyczaj A, B, C i D), które są używane do oznaczenia początku i końca kodu. Kolejność, w jakiej umieszczane są litery, wskazuje, do czego jest używany kod kreskowy: biblioteka, bank krwi, laboratorium fotograficzne itp. Ponieważ Codabar sprawdza się samoczynnie, numer czeku na końcu nie jest konieczny, chociaż niektóre organizacje decydują się na jego zatrudnienie tak czy siak.

Zalety:

Codabar jest duży i wyraźnie rozmieszczony, co ułatwia skanowanie, nawet jeśli jest drukowany na standardowej drukarce. Kod jest również samosprawdzający, co eliminuje błędy przy wprowadzaniu kodu.

Wady:

Jak już wspomniano, Codabar szybko wychodzi z mody i jest zastępowany innymi, bardziej wydajnymi identyfikatorami produktów.

Materiały do pobrania: