Kod kreskowy EAN-8

Czym są kody EAN-8?

Kod kreskowy EAN-8 to skrócona wersja kodu kreskowego EAN-13, standardowego identyfikatora produktu detalicznego w Europie i innych punktach za granicą. Chociaż EAN oznacza europejski numer artykułu, zmieniono jego nazwę na międzynarodowy numer artykułu. Mimo to skrót „EAN” jest nadal używany. EAN-8 (który ma 8 cyfr) jest używany dla mniejszych paczek, na których nie zmieści się kod EAN-13 (13 cyfrowy).

Specyfikacje:

8 cyfr kodu kreskowego EAN-8 jest podzielonych na dwa zestawy po cztery. Posiada dwie cyfry flagi, które wskazują kraj, w którym wydano kod kreskowy. Następnie jest pięć cyfr danych, które krótko identyfikują produkt, a na końcu numer czeku. Podobnie jak EAN-13 i UPC-A, nie można używać żadnych liter ani innych znaków poza cyframi.

Zalety:

Kod kreskowy EAN-8 oszczędza miejsce, zapewniając dokładny kod identyfikacyjny produktów takich jak cukierki, papierosy lub inne małe lub pakowane pojedynczo przedmioty. Ponadto numer czeku pomaga zapewnić dokładność podczas ręcznego wprowadzania kodu. A cyfry flagowe sprawiają, że kod jest idealny do użytku międzynarodowego, w przeciwieństwie do kodów UPC, które są ograniczone do Stanów Zjednoczonych.

Wady:

Ograniczenie identyfikacji produktu do pięciu cyfr danych oznacza, że ​​produktu nie można zidentyfikować tak konkretnie jak EAN-13, który ma jeden zestaw cyfr do identyfikacji producenta i inny zestaw do identyfikacji produktu. Ponadto, chociaż cyfry flagowe mogą identyfikować kraj, w którym wydano kod kreskowy, może to nie być to samo, co kraj, w którym sam produkt został wyprodukowany.

Materiały do pobrania: