Wizyjna kontrola jakości jest to jedno z popularniejszych zastosowań systemów wizyjnych w przemyśle. Ten artykuł stanowi wprowadzenie do serii, która szczegółowo omówi wybrane, popularne rozwiązania w tym obszarze. Przyjrzymy się interesującym aplikacjom, w tym takim, które kiedyś sprawiały problemy, a teraz, dzięki powszechnemu zastosowaniu sztucznej inteligencji w wizji maszynowej, stały się stosunkowo łatwe do wdrożenia.
Liczba zastosowań wizyjnej kontroli jakości w różnych sektorach przemysłu jest ogromna, jeśli chodzi o typy inspekcji. Może to być ogólnie kontrola kompletności montażu, kontrola poprawności nadruku, wykrywanie defektów w procesie wytwarzania, czy kontrola wizyjna wymiarów produktów w celu sprawdzenia, czy został wykonany z założonymi tolerancjami.
Stopień skomplikowania i trudności tego typu aplikacji jest różny. Od prostych i łatwych inspekcji, w których poradzi sobie nawet prosty czujnik wizyjny z wbudowaną optyką i oświetleniem, aż do bardzo rozbudowanych projektów o wysokim stopniu trudności, gdzie w sukurs przychodzą nam najnowsze algorytmy wykorzystujące sztuczną inteligencję.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat przeczytaj artykuły na temat Deep Learning i Edge Learning.
Dominującym obszarem zastosowania wizyjnej kontroli jakości jest przemysł motoryzacyjny. W branży automotiv wizyjna kontrola jakości jest kluczowa w obszarach związanych z bezpieczeństwem kierowcy, pasażerów bądź innych uczestników ruchu. Rygorystycznym kontrolom wizyjnym poddawane są na przykład pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, moduły elektroniczne odpowiedzialne za funkcjonowanie systemów bezpieczeństwa, czy układy hamulcowe.
Polskę upodobali sobie również producenci foteli samochodowych, mając tu swoje zakłady produkcyjne niemal wszyscy liczący się producenci. Ten obszar przemysłu motoryzacyjnego również obfituje w szerokie spektrum inspekcji wizyjnych odpowiedzialnych za utrzymanie najwyższej jakości produkcji. Kontroli poddawane są struktury foteli, mechanizmy, systemy odpowiadające za komfort bądź pokrycia foteli bądź akcesoriów.
To były tylko dwa obszary w automotiv a jest ich zdecydowanie więcej (np. producenci baterii do samochodów elektrycznych, bądź węży gumowych oraz rurek metalowych wykorzystywanych w motoryzacji). Poza tą branżą mamy do czynienia z wizyjną kontrolą jakości również w innych dziedzinach.
Przykładem mogą być firmy wytwarzające komponenty z branży elektronicznej bądź elektrotechnicznej, takie jak aparatury elektrycznej czy mikro wyłączniki. Wśród popularnych inspekcji wizyjnych w tych branżach jest wykrywanie różnego typu defektów (np. pęknięcia, odpryski, zabrudzenia), kontrola poprawności bądź obecności nadruku, kontrola wygięcia wyprowadzeń elektrycznych (pinów), czy kontrola połączeń lutowanych.
Przykłady zastosowań w branży elektronicznej – wykrywanie defektów z wykorzystaniem narzędzia Deep Learning „ViDi Analyze”:
W branży spożywczej bądź farmaceutycznej jedną z najpopularniejszych inspekcji jest kontrola obecności i jakości nadruku. Obecność daty przydatności do spożycia jest kluczowym aspektem wpływającym na zdrowie bądź w ekstremalnych przypadkach życie konsumentów. Obecnie z pomocą przychodzą nam narzędzia wizyjne do odczytu znaków alfanumerycznych (OCR) z algorytmami opartymi na sztucznej inteligencji. Dzięki narzędziom wykorzystującym sieci neuronowe drastycznie poprawiła się stabilność działania takich inspekcji wizyjnych.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat konfiguracji narzędzia „ViDi Read” przeczytaj tutaj.
Przykłady zastosowań w branży spożywczej i farmaceutycznej:
Warto wspomnieć również o przemyśle lotniczym, ponieważ w Polsce ulokowanych zostało wiele zakładów również tej branży. W większości wytwarzane produkty są trwale znakowane (DPM), między innymi nanoszone są kody Data Matrix. Oczywiście tego typu kody podlegają odczytowi zazwyczaj przez zaawansowane ręczne czytniki kodów. Jednak z punktu widzenia wizyjnej kontroli jakości istotna jest ocena jakościowa kodów. Z tego powodu w tej branży dużą popularnością cieszą się zarówno ręczne, jak i stacjonarne weryfikatory jakości kodów. Więcej informacji na temat tego typu produktów znajdziecie Państwo w artykule „Weryfikacja jakości kodów”.
Powyżej poruszyłem temat wizyjnej kontroli jakości w kilku przykładowych obszarach, z którymi mamy bardzo często do czynienia. Świadomie jednak nie wchodziłem jednak w szczegóły, ponieważ zgodnie ze wstępem, w kolejnych artykułach opiszemy bardziej szczegółowo wybrane aplikacje związane z wizyjną kontrolą jakości.
ELTRON Sp. z o. o. Sp. k.
ul. Brodzka 10B
54-103 Wrocław